YARDER Basın Açıklaması

Yazan: 10 Ocak 2011  
Kategori: 1-Başkandan, 2-Dernekten, 4-Haberler

                YARGI ÇALIŞANLARI DERNEĞİ
                                (YARDER)
                   BASIN AÇIKLAMASI

Günümüzde  Yargı halkın gündemine iş yoğunluğu ve yetersizlikleri ile gelmiştir.

Yargının bu yönüyle tartışılır olması bir yandan üzücü olmakla birlikte diğer taraftan herkesin dikkatini toplamak,  yapılması gerekenlerin hayata geçmesi yönünde fırsat olarak da görmek mümkündür. Yapılan tartışmalar içerisinden Hakim ve Savcı eksikliğinden binaların kimi yerlerde yetersiz oluşu, kimi yerlerde ise görkemli oluşu yer almış ancak yargının en önemli ayağı olan personel şartları hiç konu edilmemiştir. Tüm Kamuoyunun ve ilgililerin dikkatini buraya çekmek bizim asli vazifemiz olduğu gibi çalışanların yer almadığı tartışma da bir ayağı eksik masa gibi olacaktır.

 
Herkesin şikayetçi olduğu Yargıda iş artışı Hakim -Savcılar kadar personel için de söz konusudur. Hafta sonu dahil, geç saatlere kadar süren icra işlerinin, cezaevi işlemlerinin,  soruşturmaların, duruşmaların Hakim ve Savcıları gibi o ana kadar çalışmaya devam eden ve nihayetinde duruşmaların sonrasında tamamlayıcı hizmetleri yürüten personelin varlığından, personellere yönelik düzenlemelerin gecikmeksizin hayata geçmesinin zorunluluğundan nedense söz edilmemekte ve hatta özenle gözden kaçırılmaktadır.
 
Yargı çalışanları bugün tüm kurumlar arasında en çok emek harcayan ancak en az ücretle ve güvenceyle yaşamını sürdürmektedir. Yargıya sadece 3-5 kat daha fazla Hakim – Savcı alınarak sorunun çözüleceğini düşünmek,  binaların sayısı ve konforunu arttırmakla çözüm bulunacağını iddia etmek,  yargıyı tamamlayıcı hizmetler ile birlikte bir bütün olarak görmemek demektir.
 
Günümüzde Yüksek Yargı sistemine,  HSYK yapısına,  Hakim ve Savcılar Kanununa yönelik bir çok değişiklik yasama yolu ile hayata geçerken veya tartışılırken içerisine çalışanların dahil edilmemesi nedeniyle biz çalışanlar hayal kırıklığı içerisinde bulunmaktayız.
Diğer bütün konuların yanında Yargı Bağımsızlığı ve tarafsızlığının ancak personelin de içinde yer alacağı bir bütün yapı içerisinde sağlanabileceği düşüncesi ile Yargı Hizmetleri Sınıfı’nın tesis edildiği yasal düzenleme en önemli talebimizdir.
 
Bu gün herkesin günlük hayatında yer verdiği,  medyanın her biriminde yer alan yargı sistemine yönelik tartışmaların içerisinde biz de yargı çalışanları olarak var olduğumuzu, Yasal her türlü zeminde Yargı Çalışanlarının taleplerini dile getirmeye devam edeceğimizi  tekrar eder,
Yargı Çalışanları ile ilgili mesleki hak ve menfaatleri savunduğumuz gibi kuruluş felsefemizin de gereği olarak her türlü olumlu çalışmaya katkı vermeye hazır olduğumuzu İlgililerin ve Kamuoyunun bilgisine bu vesile ile tekrar  sunarak  teyit ederiz.
                    İbrahim BAŞYURT

Yargı Çalışanları Derneği (YARDER) Genel Başkanı

Bu yazı 286 defa okundu.

Yorumlar

"YARDER Basın Açıklaması" için 1 yorum

  1. serdar on 10 Ocak 2011 19:00 ]

    Yarderi ve Genel başkanı kutluyorum.Hİç bir sendikanın ve ilgilinin sesinin çıkmadığı ve Yargının sorunlarının Hakim ve Savcılara indirgendiği şu günlerde çık(a)mayan sesimiz oldunuz.Tekrardan kutlar, çalışmalarınızın devamını dilerim….


Yorumunuzun yanında istediğiniz resmin görünmesini istiyorsanız gravatar edinin!